PRO OČI
PRO UŠI
Kiumbové — Tajuplný balík z Afriky
Chytrá, atraktivní a přírodu respektující hra pro děti. Pět tajuplných tvorečků, knížka pohádek s komiksem a stolní hra pro celou rodinu zasvěcují děti do tajů přírody. A navíc je celý projekt úzce propojen z pomocí v Africké Keni.
●
Kiumbové byl pro mne opravdu velký projekt. Krom toho, že jsem se podíval do daleké Afriky, tak jsem mohl spolupracovat s kupou výtečných a šikovných lidí a společnýma rukama jsme pomohli na svět tomuto nádhernému projektu.
Celý tento projekt se konal v režii neziskového sdružení ShineBean a vše bylo propojeno s jejich aktivní pomocí v Africké Keni.
Mým úkolem v celém projektu bylo vymyslet základní koncept samotné hry/hračky, tedy co to vlastně Kiumbové budou, a následně připravit její výtvarnou podobu. Po inspirativní cestě do Africké Keni, kde jsme hledali inspiraci a šikovné lidi, jsme se rozhodli, že to bude stolní hra, jejíž součástí bude knížka s dobrodružným pohádkovým příběhem a komiksem.
Poté co jsem zpracoval základní rysy hry, příběhu a toho nejdůležitějšího — charaktery jednotlivých Kiumbů, už zbývalo jen získat další šikovné lidi, kteří by nám pomohli s tvorbou jednotlivých částí projektu. A že toho nebylo málo: napsat příběh/pohádku, vymyslet pravidla stolní hry, zajistit výrobu balení a herních částí, grafika... a to už vůbec nemluvím a samotné výrobě figurek v Keni a její distribuce do ČR. No bylo toho opravdu mnoho, ale vše se nakonec podařilo a Kiumbové spatřili světlo světa.
Podrobnější povídání naleznete na této stránce zcela dole anebo na webové stránce www.kiumbove.cz.
Videa představující projekt Kiumbové
Propagační video představující v krátkosti celý projekt Kiumbové. Kamera Jakub Ševčík a dabing moje milá sestřička Barbora Mišíková. Anglické verze dabingu se ujal můj australský kamarád Sean Luther Hall.
Video reportáž Litoměřické regionální TV.
Vizuály a ilustrace
Obálka knížky, v níž naleznete pohádku o Kiumbech, komiks a pravidla stolní hry.
Celkový pohled na Tajuplný balík z Afriky: knížka s pohádkou a komiksem, 5 figurek Kiumbů, stolní hra Kiumbiáda a domeček s pelíšky pro Kiumby.
Ilustrace pro knížku s pohádkou.
Kiumbové — figurky
Figurky samotných Kiumbů. Jsou ručně vyrobeny a pomalovány Keňskými řezbáři z měkkého kamene zvaného „mastek“ (anglicky soap stone).
Ilustrované návrhy figurek Kiumbů.
Kiumbiáda — stolní desková hra
Kiumbiáda — stolní hra pro děti od 6-99 let. Autory hry jsou Radka Lomničková a Jakub Těšínský z České deskoherní společnosti. A skrytým bonusem je fakt, že celý princip hry je založen na čínském tradičním učení Feng-šuej.
Ukázka z komiksu
Část příběhu byl odvyprávěn formou komiksu. Ten popisoval tu část příběhu, kdy se strýček Archibald setkal s tajuplnými tvory — Kiumby v daleké Africe.
Webová stránka
Nedílnou součástí projektu byla i webová prezentace, jejíž grafickou podobu jsem pro tyto účely připravil.
Výroba Kiumbů v Africké Keni
Zde několik fotografií zachycující jak Kiumbové postupně přicházejí k životu pod rukama Keňských řezbářů z Tabacy.
Kiumbové a děti
Zde není co dodat. Děti si Kiumby opravdu moc oblíbili.
Podrobné informace o projektu
O hračce
-
Krabice připomíná balík odněkud z daleka a na krabici je místo
pro vepsání adresy dítěte -
V krabici je uloženo pět figurek Kiumbů, kniha příběhů, stolní
hra a domeček pro ukládání figurek Kiumbů -
Figurky se vyrábí ručně osekáním a vyřezáním z mastku,
použité barvy jsou certifikované -
Kniha děti uvede do tajuplného příběhu Kiumbů, vypráví
o dobrodružstvích, které s Kiumby zažily dvě české děti
Márinka a Véna -
Část příběhu je vyprávěna u dětí oblíbenou komiksovou formou
-
Součástí balíku je i hrací plán a žetony pro hru Kiumbiáda
-
Kniha i hra zasvěcují děti do základních principů přírody
-
V každé krabici je ukryté malé překvapení
-
Tajuplný balík z Afriky je primárně určen pro děti od 7 do 11 let
-
Veškerý zisk z prodeje hračky i figurek je určen na
charitativní projekty sdružení ShineBean v Keni
Jak vznikla
Jako rodiče z praxe víme, že evropské děti jsou zavalené hračkami. Plastovými, blikacími, hrajícími... hračkami, které v lepším případě skončí někde v krabici, v horším se rozbijí na nepoužitelná torza. Děti si na ně za pár týdnů ani nevzpomenou a rodiče litují, že je vůbec kupovali. Z podobných úvah vznikl nápad vyrobit hračku v Keni. Z přírodních materiálů, zábavnou a poutavou i pro evropské děti a jejich rodiče, která přitom poskytuje něco navíc — dobrý pocit, že nákupem hračky pomůžeme africkým rodičům a zprostředkovaně i jejich dětem.
Figurky Kiumbů jsou vyrobeny z mastku, měkkého kamene, který se dá snadno opracovávat. Vyrábíme je v Tabace, vesnici poblíž města Kisi v Keni. Je to krásná, hustě obydlená oblast, plná kopečků, domečků, políček, banánů... a mastku. Kamenná hrouda se nejprve ořeže pilou a oseká mačetou, konečný tvar a detaily obličejíků se poté vyřezávají nožíkem. Hotová figurka se ohladí smirkovým papírem a nabarví certifikovanými, netoxickými barvami.
Design pro Kiumby vytvořil renomovaný výtvarník a hudebník Martin „Maťo“ Mišík, který je také autorem komiksu. Příběhy napsala Klára Hoffmanová, autorka knihy Kozí doktorka, hru vytvářeli Radka Lomničková a Jakub Těšínský z České deskoherní společnosti. Hru, figurky i příběh jsme konzultovali s dětským psychologem Matějem Lipským. Vokální skupina Yellow Sisters napsala pro Kiumby jejich vlastní píseň "Kiumbe". Jejich hudba, která s africkým šarmem putuje mezi soulem, funkem, r´n´b, world music i reggae, přibližuje atmosféru přírody a živých tvorů, a krásně tak souzní s myšlenkou celého projektu Kiumbů.
Proč vznikla
Záměrem projektu Kiumbové — Tajuplný balík z Afriky je umožnit keňským řemeslníkům vydělat si peníze na živobytí pro sebe a své rodiny, a zároveň povzbudit jejich vlastní snahu a aktivitu. S naší pomocí zjistí, že hranice jejich vesnice pro ně nejsou limitující. Že se svými výrobky se mohou uplatnit i na tak vzdálených a náročných trzích jako je ten evropský.
Kdo pracuje, vydělává peníze, za které může poslat své děti do škol, koupit jídlo, léky a stát se nezávislým na vnější pomoci. Snažíme se všechny, s kterými pracujeme, vést k ekonomické soběstačnosti, podporovat jejich vlastní snahu, aktivitu a kreativitu. Ale život v nejchudších oblastech světa kreativitu příliš nepodněcuje. Proto jsme sami vytvořili produkt, který bychom mohli v Africe vyrábět, a dát tak místním lidem práci.
Veškerý zisk z prodaných kusů bude samozřejmě použit na projekty ShineBean v Keni.