LANGUAGE
Vítejte v mé hudebně-výtvarné kuchyni

MŮJ PŘÍBĚH

Výtvarné začátky

Kapitoly:

1. Koně a první prohry
2. Svalnatí borci a upnuté obleky
3. Hračky, loutky a masky
4. Prkénka s kolečky i bez
5. Hudební obalovánky
6. Stále dál

Začínal jsem jako kreslíř pravěkých zvířat. Mou hlavní vizí však bylo stát se ošetřovatelem pravěkých zvířat (to mi byly tři roky). S postupem času jsem však s politováním zjistil, že to asi nepůjde, a tak jsem svou pozornost napřímil opět ke kreslení. Z pravěku jsem volně přešel na zvěř současnou a dostal se tak až ke koním.


Koně a první prohry

Jelikož jsem se díky máti pohyboval v dostihovém prostředí dost často, měl jsem je v oku. Můj kůň se vždy maloval od zadku...?!? A tak se stalo, že jsem se poprvé ve svém životě zúčastnil a vyhrál, respektive mohl vyhrát, svou první výtvarnou soutěž. Šlo o dětskou soutěž v malování koní, kterou pořádalo dostihové závodiště v Praze, kam můj obrázek máma poslala. Bohužel jsem byl ihned diskvalifikován s odůvodněním, že dotyčný (můj) obrázek rozhodně nemalovalo dítě, ale dospělý jedinec. Byl jsem zdrcen. A navíc soutěž vyhrál můj kamarád Matěj se svým infantilním obrázkem buchto-koně a za odměnu byl ve vysílání Studia Kamarád. Po tomto traumatickém zážitku jsem na dlouho zanevřel na veškerou faunu a našel si nový směr.


Svalnatí borci a upnuté obleky

Mé výtvarné běsnění jsem nasměroval na styl zvaný komiks. Zamiloval jsem se do světa všech těch super borců, oblud a příšer tak, že mi to zůstalo až dodnes. Z počátku jsem na sebe nechal intenzivně působit převážně americkou produkci. Po čase jsem ovšem objevil dílo Káji Saudka, které mne naprosto uchvátilo a jehož velkým fanouškem zůstávám dodnes.


Hračky, loutky a masky

Poté přišlo rozhodování, kam na školu. Po pár neúspěšných pokusech dostat se na UMPRUM (obor užitá grafika) a na Ježkárnu (obor loutka), jsem se nakonec dostal na právě vzniklou Soukromou mistrovskou školu uměleckého designu. Šlo o obor Hračka, loutka, maska. Nakonec to nebylo tak špatné a díky mému oboru jsem se tak dostal k více profesím najednou. Můj Glum (byla to dřevěná marioneta) dokonce vyhrál jednu loutkářskou soutěž... a nyní visí... u mámy a hlídá ji.


Prkénka s kolečky i bez

Během školy jsem se stal také vášnivým přívržencem skateboardingu. A tím jsem se dostal k jisté formě užitého designu a to na skateboardových deskách. Z počátku šlo pouze o ručně malovaná dílka na prkna mých přátel. Ale později jsem se dostal až k firmě Assassin a vytvořil několik designů pro jejich podzimní sérii snowboardů. Například design Have a Nice Day byl opravdovým hitem sezóny. Díky tomuto designu jsem také získal mou první zakázku na obal CD.


Hudební obalovánky

Šlo o kapelu Žlutý pes a album Poslední lžíce. To nepočítám několik obalů pro demo snímky kapel mých kamarádů. V té době jsem si také vyzkoušel vydávat s kamarádem hudební fanzine časopis Melody Gardos. Já dělal design a Matěj psal. Šlo především o rafinovanou techniku práce s Xeroxem (tiskový stroj), jíž jsem měl dost času zdokonalovat během své civilní služby v reklamní agentuře Česká reklamní, jež tímto zařízením disponovala. Žádné počítače, pouze Já a Xerox.

Jelikož jsem už v té době byl aktivním muzikantem, práce z tohoto prostředí bylo dost. Různé plakáty, letáky, pozvánky apod. Dostavily se další obaly: Žlutý pes Čínská otázkaPsí kusy, Kratochvíl & Ackerman Duolog (pouze grafika), Těžkej pokondr JéžišmarjáKuss, Kurtizány z 25. Avenue Medium (kde jsem také za pomoci přátel vytvořil obsáhlý CD-Rom + počítačovou hru Zvukař), Wohnout Pedro se vrací, Roe-deer Aquaparty či Kabát Dole v dole. Na výběr těch nejpovedenějších hudebních obalů se můžete podívat v mé galerii ZDE.


Stále dál

Od té doby se mé pole působnosti stále rozšiřovalo. Přes ilustrace pro různá tištěná média (Magazín Lidových Novin, Penthouse, Rock & Pop), nakladatelství (Argo), tvorbu webových stránek, grafický design všeho druhu (loga, CI, plakáty, deskové hry...), výtvarné podklady pro počítačové hry a animace, tvorba komiksů až po práci s videem, motion design či animaci.

A tak to jde stále dál. Každým dalším projektem se učím něčemu novému, seznamuji se s novými zajímavými lidmi a užívám si radost z tvoření jako takového.


Na výběr toho nejlepšího z mé výtvarné, grafické a podobně laděné tvorby se můžete podrobně podívat zde na mém webu v části TVORBA > PRO OČI.

SDÍLEJ:
VZHŮRU
© 2024 All rights reserved.
webdesign by MAToMATIC studio | code by Qwerty